אתר מקצועי מסחר יומי בחוזים עתידיים

 
סדנה למסחר יומי בחוזים עתידיים -הצטרפ/י היום למקצוענים  |  שכר הוגן ב 60 דקות ביום  |  Blog  |  סדנה מקצועית למסחר יומי - כניסה חופשית  |  שיטת מסחר " בר התעייפות "  |  פורומים  |  סדנה מעשית לניתוח ביד אסק  |  מסחר דמו בסיירה - סרטון הדרכה  |  akivas-trades  |  
לסחור איתנו און ליין חינם
הצטרפו לעקיבא ומשה
בימי חמישי למסחר און ליין איתנו.הכלים והשיטה שמייצרים כסף
פרטים נוספים והרשמה  ...
 
 
 
טרידים נבחרים בערוץ שלנו
Loading...
Chat with me or call me
סיירה צארט חינם Free sierrachart 
דף הבית >> מידע לסוחר >> פסיכולוגיה >> פסיכולוגיה לפי אלדר
 

נפל לידי לאחרונה תרגום של חלק מהספר של אלכסנדר אלדר  , החלק הפסיכולוגי של הספר

שתורגם עי בחור בשם בראל  ואני מביא אותו לפניכם ומקווה

 שלא תעשו דילוג על החלק הפסיכולוגי של המסחר 

הקדמה

הפסיכולוגיה ממלאת תפקיד מכריע במסחר בבורסה בשתי היבטיה: פסיכולוגית היחיד וההמון כאשר קראתי את ספרו של אלכסנדר אלדר TRADIMG FOR LIVINIG  לראשונה, באופן די מוזר דילגתי על שני הפרקים הראשונים בספרו והתמקדתי בפרקים האחרים (אולי בגלל שהיה לי מספיק מהעצות) לאחר כשנה של מסחר ולימוד הניתוח הטכני חזרתי לקרוא בספר וגיליתי את הפרקים הראשונים שכעת אני מבין את חשיבותן .למעני ולמען חבריי בפורום אשר האנגלית אינה שגורה בפיהם או אין ברשותם את הספר החלטתי לתמצת את שני הפרקים הראשונים הדנים בפסיכולוגיה.והוספתי חלק שדן בפסיכולוגיה מאחורי מחזורי                                                                   המסחר                                                          בראל  

קצת על המחבר ד"ר אלכסנדר אלדר , הדבר הראשון המפתיע שהוא דוקטור ברפואה וליתר דיוק פסיכיאטר מה שמסביר את חשיבות דבריו והתאמתם גם למציאות של היום.הוא נולד בברה"מ גדל והוסמך לרפואה עם סיום לימודיו והוא בן 22 מצא משרה כרופא על ספינה רוסית וערק ממנה בעוגנה בחופי אפריקה.בשנת 1974 הגיע לארה"ב כפליט והחל להתמחות בפסיכיאטריה. בשנת 1976 החל לסחור במניות תוך כדי המשך עיסוק בפסיכיאטריה. הוא סוחר מצליח בעל חברה בשוק ההון אך איני יודע אם ממשיך עדין לעסוק בפסיכיאטריה.

פרק ראשון הפסיכולוגיה של היחיד INDIVIDUAL PSYCHOLOGY

למה לסחורלסחור בקלות זו אשליה, כאשר סוחר מתחיל מרוויח ,הוא מרגיש שהוא בשמים ושלא ניתן לנצחו ואז הוא מתחיל לקחת סיכונים גדולים ומפסיד את הכול.אנשים סוחרים מהרבה סיבות חלקם רציונאליים וחלקם לא .המסחר מציע הזדמנות לעשות כסף רב במהירות , הכסף מסמל חופש להרבה אנשים למרות שלעיתים קרובות לא יודעים מה לעשות בחופש זה. אם אתה יודע כיצד לסחור אתה יכול לקבוע לעצמך את שעותיך ללא כל ממונה מעליך , מסחר יכול להיות מרדף אינטלקטואלי מדהים, פוקר ופאזל ואמנם מסחר מושך אנשים האוהבים תשבצים וחידודי מח (חידות חמיצר) המסחר מלהיב לאוהבי ושונאי סיכון כאחד.

התגשמות התקוותלרוב האנשים קימת שאיפה להגשמה עצמית ומימוש מרבי של היכולות שלהם .דבר זה יחד עם ההנאה שבמשחק והפיתוי של הכסף, גורם לאנשים להתמודד מול השוק . סוחרים טובים נוטים להיות פיקחים ומשקיענים הם פתוחים לרעיונות חדשים ובאופן פרדוקסאלי הנטייה של סוחרים טובים אינה לעשות כסף אלא לסחור נכון ומסחר נכון יביא איתו כסף סוחרים טובים נוטים להשחיז את כישורי המסחר שלהם. השאיפה להיות סוחר טוב חשובה להם יותר מכסף. לסוחר טוב עסקה טובה אינה מלהיבה אותו ועסקה רעה אינה מדכאה אותו.הסוחר כה עסוק במסחר עד אשר כסף לא מסיח את דעתו . הבעיה עם הגשמה עצמית שהיא מלווה תמיד עם הרס עצמי .והשוק אינו מגביל את יכולות ההרס העצמי .כלומר זו פעולה עם קונפליקט מתמיד ויכול להיות עסק יקר מאד. ואם אינך יודע לאן אתה הולך אתה עלול למצוא עצמך במקום שלא התכוונת אליו בכלל.

פנטזיות מול מציאותסוחר מוצלח הוא ריאליסט,הוא מכיר ביכולתו ובמגבלותיו הוא רואה מה קורה בשוק ויודע כיצד להגיב. הוא בוחן ומנתח את השוק ביסודיות מבלי לבצע קיצורי דרך, בוחן את התגובות של עצמו ועושה תוכניות ריאליות. סוחר מקצועי לא יכול להרשות לעצמו פנטזיות. למרבית האנשים יש פנטזיות הם מנחמים אותנו אך מונעים מאיתנו לראות את המציאות נכוחה הפנטזיות שלנו משפיעות עלינו למרות שאין אנו מודעים לכך בכלל . סוחר מוצלח חייב לזהות את הפנטזיות שלו ולהפטר מהן.

מיתוס המחמפסידנים הסובלים ממיתוס המח יאמרו כאשר יפסידו כי לא ידעו על סודות המסחר. לרבים מהמפסידים קימת פנטזיה שמסחר מוצלח כרוך בשימוש בסודות כמוסים של המסחר. פנטזיה זו מאפשר קיום ענף שלם של שרותי יעוץ וגורו למיניהם. סוחר מאוכזב לעיתים תכופות לא יהסס להוציא אלפי דולרים על גורוים ותכניות מסחר אוטומטיות והוא לא מבין שמסחר הוא אתגר אינטלקטואלי  הרבה פחות ממה שצריך  להתמודד רופא או מהנדס. סוחרים טובים הם פיקחים אך מיעוטם משכילים ומרביתם אף ללא תואר ראשון מה שמבדיל בין סוחר טוב למפסידן זה בוודאות לא השכלה פורמאלית.

מיתוס ההון הקטןמפסידנים רבים חושבים שהיו מצליחים יותר אם היו בעלי הון גדול יותר. כל המפסידנים מועפים מהשוק על ידי שרשרת של הפסדים .לעיתים כאשר סחרן מתחיל מועף מהשוק השוק מתהפך וינוע לאותו כיוון שאותו סחרן חזה. המפסידן מוכן לבעוט בעצמו שאם הוא היה מחזיק מעמד עוד שבוע הוא לא היה נמחק אלא עושה בוכטה ובגדול. המפסידנים לוקחים תבנית זו כאישור לצדקת הטכניקה שלהם . הם מחכים לצבור הון ראשוני חדש ואז נכנסים שוב והסיפור חוזר על עצמו והשוק שוב מוכיח שהמפסידן צדק רק מאוחר מדי ואז מופיעה הפנטזיה אילו היה לי יותר כסף זה לא היה קורה כי הייתי נשאר בשוק ולא מובס  . אבל האמת שאם היה לו יותר כסף הוא פשוט היה מפסיד יותר .וזה כי הוא סחר מעל למגבלותיו וניהול הכסף שלו היה רשלני , הוא לוקח סיכונים גדולים מדי ולא חשוב מה היה ההון שלו סופו להפסיד. לעיתים משקיעים שואלים כמה כסף נדרש כדי לסחור הם רוצים לעמוד בהפסד ראשוני עד אשר יחלו להרוויח כסף הם נשמעים כמו מהנדס המצפה שכמה גשרים ראשונים שהוא יתכנן יתמוטטו לפני שיצליח לבנות כהלכה או האם מנתח מתכון להרוג כמה אנשים לפני שניתוחיו יצליחו. סוחר הרוצה לשרוד ולשגשג מוכרח ללמוד בהפסדיו והדבר נעשה בכך שיש לסכן רק חלק קטן מהונו בעסקה בודדת לא יותר מ-2% יש להתחיל בכסף קטן ללמוד משגיאות ולשלם שכר לימוד נמוך במשך כמה שנים עד אשר תירכש המיומנות.מיתוס ההון הקטן מאפשר לחובבן להימנע מהתמודדות עם 2 אמיתות כואבות - החוסר במשמעת עצמית שלהם במסחר והחוסר בתוכנית מסחר מסודרת.

המיתוס של הטיס האוטומטימערכות אוטומטיות וסורקים למינם נמכרים בכל מקום והציפייה היא להפעיל את המערכת ולשבת לחכות לזרמי ונחשולי הכספים שיגיעו האמת היא יותר פשוטה אם זה היה עובד למה מוכרי המערכות לא מפעילים אותם ויושבים הם ואוספים את הכסף . התשובה ברורה ככל שהמערכת תהיה מורכבת ויקרה יותר עדיין השוק משתנה ויוצר מצבים שונים המחייבים תגובות שונות. ולא יעזור כלום אין תחליף לשיקול הדעת של הסוחר . חברות התעופה משלמות הון עתק לטייסים להטיס את המטוסים, למרות מערכות הטיס האוטומטי על מנת שיתמודדו עם מצבים שבהם טיס אוטומטי משוכלל ככל שיהיה לא יוכל להתמודד איתם.צריך לזכור שהשוק הוא לא אימא שאמורה לספק מזון וביטחון לתינוקה אלא זירה המורכבת מאנשים קשוחים ונבונים המחפשים כל דרך להוציא ממך את כספך ולהעבירו לרשותם. 

סחור עם עיניים פקוחותכל סוחר מצליח חייב לשלוט ב-3 מרכיבים חיוניים למסחר:

 • פסיכולוגיה אישית מוצלחת.
 • מערכת מסחר לוגית.
 • תוכנית טובה לניהול הכספים.

3 מרכיבים אלו הם כמו רגלים של כסא בן 3 רגלים, תוציא רגל אחת והכסא ייפול ביחד עם מי שיושב עליו . מפסידנים בדרך כלל מנסים לשבת על כיסא עם רגל אחת ואולי במקרה הטוב 2 רגלים . מערכת המסחר חייבת להיות מבוססת על כללים ברורים ומוגדרים אתה חייב לנתח את רגשותיך באופן כזה שכל החלטה שלך במהלך המסחר היא שכלתנית ולא רגשית . תוכנית ניהול הכספים חיבת לנהל את הסיכונים כך שלא יהיה סיכוי שתפסיד את כל כספך.

גורו של השוק תמיד היו גורו ותמיד יהיו גורו שהסוחרים ינהרו אחריהם. קיימים 3 סוגי גורו :

 • גורו של מחזוריות (בדרך כלל 4 שנים) – אם למשל אחד אומר שצפויה מפולת וכאשר בסופו של דבר יש מפולת הוא נהפך לגורו שכולם מצפים לדבריו ונוהרים אחריו עם שינוי הכיוון הוא בדרך כלל נעלם.
 • גורו של קסמים – גורו שפיתח שיטה חדשה או מכשיר חדש המקנה למשתמש בו יתרון על סוחרים אחרים כאשר השיטה נהפכת לנחלת הכלל או כאשר השוק משתנה באופן שהיתרון היחסי נעלם גם גורו זה נעלם
 • גורו מתים – הדוגמא הטובה היא גאן שנפטר ב 1950 ואילו שיטתו פורחת ויש אינספור גופים המבטיחים עולם ומלואו לסוחרים בשיטתו (בראיון של המחבר עם בנו של גאן סיפר הבן שאביו לא היה מסוגל לפרנס את משפחתו בכבוד)

הציבור רוצה גורו ולכן תמיד יקומו ויעלמו אך עליך כסוחר אינטליגנטי להבין ששום גורו לא יהפוך אותך לעשיר. כאשר אתה מזהה גורו יש לך יתרון ואתה עשוי להרוויח, אבל רק בהתחלה . ניתן לזהות בקלות כאשר תקופתו הסתימה והדרך היא פשוטה באמצעות  התקשורת . כתבי הכלכלה הינם שמרנים ומרבית הזמן הם יושבים על הגדר ותמיד דבריהם הם דו משמעוותים כאשר התקשורת נותנת לגיטימציה לגורו ומקבלים את תורתו סימן שתקופתו נגמרה והוא נמצא בשיא תהילתו ומכאן הדרך היא רק למטה .

הרס עצמימסחר הוא משחק קשה סוחר שרוצה להצליח בטווח הארוך מוכרח להיות רציני מאד במה שהוא עושה ,הוא אינו יכול להרשות לעצמו להיות נאיבי או לסחור בגלל איזו מטרה נסתרת . לרוע המזל המסחר נעשה לעיתים על ידי אנשים אימפולסיביים או מהמרים וכאלו שחושבים שהעולם חייב להם משהו. אם אתה סוחר למען ההתרגשות אתה נוטה לקחת עסקאות עם סיכוים גרועים ולוקח סיכונים מיותרים השוק אינו סלחני ומסחר רגשני מסתיים בהפסדים.

הימורניתן לחלק את המהמרים ל3 קבוצות :

 • המהמר המזדמן שמהמר בשביל הכיף.
 • המהמר המקצועי שזו דרך החיים שלו –קר מחושב עם תוכנית מסודרת ותכנון מראש.
 • המהמר הכפייתי – מונע על יד צרכים לא ברורים ואינו מסוגל להפסיק הוא תמיד יפסיד מכיוון שהוא חש שהוא כל יכול ואינו טורח להסתכל בהימור דרך תוכנית ארוכת טווח ולכן הוא כמו אלכוהוליסט המכור לכוהל.

( גברים נוהגים להמר בשביל ההתרגשות והפעילות ואילו נשים מהמרות בשביל לברוח) .המפסידים תמיד נוטים להסתיר את ההפסדים .שלהם וטורחים להראות כמרוויחים . מסחר בבורסה נותן למהמרים תחושת עילוי. זה מכובד יותר ומתוחכם יותר מאשר ההימור הפשוט. המהמרים מושפעים מרגשותיהם ושונים מסוחרים מקצועיים המתמקדים בתוכנית ולא ברגשות. מילת המפתח של ההימור היא חוסר היכולת להפסיק להמר ,ולכן אם אתה מרגיש שאתה סוחר יותר מדי והתוצאות נמוכות מדי תעשה הפסקה של חודש .דבר שיאפשר לך להעריך מחדש את תוכנית המסחר שלך אם אינך מסוגל להפסיק לסחור במשך חודש זה סימן שאתה בצרות ורצוי שתקבל עזרה.

חבלה עצמיתיש לנו בעיה לבחון את עצמנו קל לנו להאשים את כולם כאשר נכשלנו . אנחנו מחבלים בעצמנו כמו ילדים קטנים ולא טורחים לבדוק את עצמנו כמבוגרים שכלתניםמטענים מהעבר יכולים להיות קטסטרופאליים עליך לבחון ולמצוא את חולשותיך על מנת להשתנות . אחת הדרכים היא לנהל יומן ולרשום את כל הסיבות לכניסה והיציאה של כל עסקה לחפש מאפיינים שיטתים בהצלחה ובכישלון.

המרוץ ההרסניכמעט כל עסק  מספק רשת בטחון לעובדים בו הבוס הלקוחות העמיתים לעבודה כמעט כל אחד יכול להזהיר אותך כאשר אתה פועל בצורה מסוכנת . במסחר אין תמיכה כזו והוא מסוכן יותר מהמקובל השוק מציע אינספור הזדמנויות להרס עצמי ללא כל רשת בטחון , כל אחד בקהילה תורם משהו להגנת האחר מעשיית שגיאות למשל כאשר נוהגים אנו נזהרים שלא לגרום לתאונות  בגלל תוצאות חמורות לנו ולנהגים האחרים השוק פועל ללא כל זה להיפך כל סוחר מנסה להכות את הסוחר השני ההפסד שלו הוא הרווח של השני השוק הוא כמו מלחמה . לקנות גבוה מדי זה כמו לנסוע בכביש מהיר עם דלת פתוחה אף אחד לא יזהיר אותך להיפך הסוחרים האחרים יחכו לקנות ממך בנמוך ובהמשך לדוגמא לא רק שיעקרו את הדלת אלא אף ינסו לתלוש לך את היד , הפרטנרים שלך למסחר ינסו להחליש אותך והם רוצים שתכשל ההפסד שלך זה הרווח שלהם.

שליטה בהרס העצמירוב האנשים חיים את חייהם בעשיית אותם שגיאות בגיל 60 כמו שעשו בגיל 20  אחרים מצליחים לגדול ולצמוח להשאיר את בעיותיהם מאחור אתה חייב להיות ער לנטייה של החבלה העצמית להפסיק להאשים בהפסדך את המזל הרע או אחרים ולקחת אחריות על התוצאות נהל יומן ולמד משגיאותיך מי שלא לומד משגיאות יחזור עליהם שוב אתה צריך ביטחון פסיכולוגי כמו שמטפס הרים זקוק לחבל ביטחון כללי ניהול נכונים וקפדניים של הכסף יכול לספק לך את רשת הביטחון אם אתה רואה שאינך מצליח להתגבר על בעיית ההפסדים שלך בעצמך חפש יעוץ חיצוני.

פסיכולוגית המסחרלרגשות שלך יש השפעה מידית על חשבון הבנק שלך , יכולה להיות לך מערכת מסחר מצוינת אך אם אתה מפוחד או מרוגז או עצוב בטוח תעשה שגיאות כאשר תבין שרגשות השמחה או הפחד של המהמר מערפלים את מוחך הפסק לסחור יכולתך להצליח או להיכשל כסוחר תלויה ביכולתך לשלוט ברגשותיך . כאשר אתה סוחר הינך מתמודד עם המוחות החדים ביותר בעולם .מגרש המשחק אינו הוגן הוא בנוי בצורה שבאה להבטיח את כישלונך . אם תרשה לרגשותיך לשלוט כישלונך מובטח

אתה אחראי לכל עסקה שאתה עושה ועסקה מתחילה כאשר אתה מחליט להיכנס לשוק ומסתימת כאשר אתה מוציא את כספך החוצה רוב הסוחרים נכשלים בשוק בגלל שהם לא היו מוכנים פסיכולוגית לנצח.

לכופף את החוקיםהשוק מציע אינספור פיתוים והוא כמו ללכת במכרה זהב  השוק מעורר את תאוות הבצע לעוד רווח ופחד גדול לאבד אותו רגשות אלו מערפלים את תפישת ההזדמנויות והסכנות. רוב החובבנים מרגישים כגאונים לאחר שהצליחו בעסקה או סדרה של עסקאות זה מלהיב לחוש עד כמה אתה טוב. עד כדי כך שאתה יכול לכופף את הכללים שלך ולהצליח וזה בדיוק הזמן בו מתחיל הכישלון כי עם הסטייה מהחוקים מתחיל ההרס העצמי. מרבית הסוחרים מחזירים לשוק את  הרווחים שלהם השוק מלא בסיפורי הצלחה .הצלחת הסוחר היא לא המכה הבודדת אלא היכולת לצבור את ההון. אתה צריך לסחור בצורה אובייקטיבית כפי שאפשר נהל יומן על כל העסקאות שלך לפני ואחרי , גרפים , גיליון אלקטרוני הכולל את כל העסקאות כולל עמלות ותדאג לפיקוח קפדני על כללי ניהול הכסף יתכן ותצטרך להשקיע בניתוח עצמי יותר ממה שתשקיע בניתוח השוק. כאשר המחבר החל במסחר הוא קרא כל ספר בנושא פסיכולוגית מסחר בכולם היו אינספור עצות וכל אחת הייתה הגיונית רק שהאחת סתרה את השנייה (לדוגמא קרא את כל עיתוני הכלכלה – אל תקרא כלום ,סמוך רק על עצמך ועל כושר ניתוח השוק שלך , אל תסחור בשעה הראשונה – סחור בעיקר בשעה הראשונה) בסופו של דבר מה שעיצב את תפיסתו לגבי דרך המסחר נבעה ממקצועו הפסיכיאטריה. לאחר שנוכח באפקטיביות התמיכה של קבוצת אלכוהוליסטים אנונימיים (AA) הוא השתתף באחת הפגישות והגיע למסקנה שעליו לטפל בהפסדים באותה דרך בה אלכוהוליסטים מטפלים בהתמכרות לאלכוהול . לקבוצת AA קימת תוכנית טיפול בת 12 שלבים המיושמת גם בנושאים אחרים הכרוכים בהתמכרות.

הכחשהאדם מן הישוב שותה לעיתים באירועים חברתיים או למען  הכיף הוא יודע את הגבולות ויודע מתי להפסיק. אלכוהוליסט כאשר הוא שותה הוא רוצה עוד ככל ששותה יותר הוא רוצה יותר עם הזמן חייו נהרסים אך אף פעם לא הוא האשם תמיד יש אשמים אחרים ותמיד יטען שהוא מסוגל לשלוט בכמות אותה הוא שותה הוא נמצא בשלב ההכחשה והצעד הראשון הוא להכיר בבעיה שהוא נשלט על ידי האלכוהול ולא להיפך. מבחינה זו יש התאמה מלאה בין האלכוהוליסט לבין סוחר מפסיד אשר ישנה טקטיקות מסחר או נירות וימשיך להפסיד עד אשר יצא משלב ההכחשה ויודה  שהסיבה לכישלונות נעוצה בו בעצמו ובצורת מחשבתו ולא בגורמים אחרים .וכפי שאלכוהוליסט מודה שהוא נשלט ע"י אלכוהול כן סוחר צריך להודות שהוא נשלט ע"י הפסדיו ולהתחיל לבחון את עצמו למציאת הסיבות לכישלון .בדרך כלל הדבר קורה בהפסד טוטאלי שממנו רק מעטים מצליחים להתרומם שוב . סוחר מצליח כאשר מתחיל לספוג הפסדים עוצר ומתחיל לנתח את עצמו ואת הדרך עד שהוא מוצא את הסיבות הנכונות ומתאים עצמו מחדש. מפסידן לא עוצר וממשיך להפסיד עד אשר מגיע לקרקעית .ישנם סוחרים שמגיעים לקרקעית לאחר מספר שבועות של מסחר אחרים ממשיכים להזין את ההפסדים ממקורות חיצוניים . אנו כל ימי חיינו בונים תדמית עצמית ולרובנו יש הערכה עצמית גבוהה זה כואב כאשר הערכה זו מתנפצת והדבר הראשון שאנו רוצים לעשות זה להתחבא. אך עליך להבין שכמעט כל סוחר היה במצב זה סטטיסטיקה מלמדת ש 90% מהסוחרים נעלמים מהמסחר תוך שנה רק מעטים מצליחים להתחיל את התהליך של שיקום עצמי בדרך של הודאה שהסיבה האמיתית לכישלון שלו היא בו עצמו , תוכל להתחיל את הדרך להיות סוחר מנצח ע"י פיתוח משמעת עצמית חדשה .והדרך היא כמו אלכוהוליסט- כל יום בתורו להישאר פיכח כך הסוחר יישאר בלי הפסדים . חשוב לעשות הבחנה בין הפסדים שיטתיים לבין סיכוני שוק בעל חנות שמציעים לו מוצר חדש לוקח בחשבון שיתכן והמוצר לא ילך והוא יפסיד ולכן הוא לוקח כמות קטנה אם הוא ייקח מכולה מהמוצר אזי לא מדובר על סיכון עסקי אלא הימור וזה ההבדל הגדול. סוחר מצליח לעולם לא ייקח סיכון שיכול במכה אחת להוציא אותו מהשוק אפילו אם יעשה מספר שגיאות רצופות .כסוחר הינך בעסק של מסחר ואתה חייב להגדיר את רמת הסיכון שלך שהיא מכסימום כסף שהוא מוכן לסכן על עסקה בודדת אחת. אין לזה כלל ברור בדולרים כמו בעסקים אחרים זה תלוי בגודל החשבון שבו אתה סוחר בשיטת המסחר וגודל הכאב שאתה מוכן לחוות. סוחר הגיוני לעולם לא יסכן יותר מ 2% לעסקה בודדת אם יש לך 30,000$ לעולם אל תסכן יותר מ 600 $ לעסקה בודדת . גם אם אתה רואה עסקה מוצלחת ושאתה צריך לסכן יותר מ 2% אל תבצע אותה , תנסה לצמצם את העמלות שלך אך אל תאשים את הברוקר בהפסדים שלך אם אתה מפסיד אפילו דולר אחד יותר ממה שתכננת אתה מפסידן.האם יש לך מערכת תיעוד טובה? אם לא זה סימן של מהמר ושל מפסידן, איש עסקים מוצלח דואג לתעד את כל פעולותיו תאריך ומחירים של כניסה ויציאה עמלות סטופ , סטופ מתנייד, סיבות לכניסה , יעדים ליציאה , רווח מכסימלי , הפסד מכסימלי וכל אינפורמציה חיונית אחרת מרוויחים ומפסידים אנו באים ממקומות שונים עם תרבות שונה ומביאים איתנו מנטליות שונה ומטען רגשי שונה, אם רובנו ננהג בשוק כמו בחיי היום יום נפסיד. הרווח וההפסד בשוק תלוי בגישתנו וברגשות שלנו כלפי רווח והפסד , פחד וחמדנות וכיצד אנו שולטים בהתרגשות של המסחר והסיכונים .בראש ובראשונה הדבר תלוי ביכולתנו להשתמש בשכלנו במקום ברגשותינו סוחר ששמח לרווחים ועצוב בהפסדים אינו מסוגל לנצל את שכלו, כי רגשותיו שולטים בו ובסופו של דבר יפסיד .כדי להיות מנצח אתה צריך להכיר את עצמך ולפעול בקור רוח ובאחריות .הפחד מכישלון יכול לדחוף אותנו לנסות פתרונות קסם ובאותו זמן גורם לנו להשליך דברים מועילים מהידע שלנו .

כמו אוקיינוס השוק הוא כמו אוקיינוס שנע בלי קשר למה שאנחנו עושים אתה יכול לקנות למכור לשמוח להיות עצוב וכל הרגשות האלה הם לא קשורים בשוק אלא רק בתוכך והשוק לא מושפע מהם, השוק אינו יודע שאתה קיים ואינך יכול להשפיע עליו אתה יכול רק לשלוט על התנהגותך . ימאי לא שולט על האוקיאנוס הוא לומד על מהותו, על הזרמים ,הרוחות ובעיקר איך להפליג באופן בטוח .והוא יודע מתי להפליג ומתי להישאר על היבשה .האוקיאנוס יכול להיות מועיל מאוד אך גם מסוכן יותר . ככל שההתנהגות שלנו תהיה מתאימה יותר כך נלמד להפיק ממנו יותר .סוחר חייב ללמוד כמו ימאי על גאות ושפל ,מגמות ודשדוש. לעולם לא תשלוט בשוק , אך תוכל לשלוט על עצמך. סוחר מתחיל יכול להרוויח סדרה של עסקאות ואז להרגיש כאילו הוא מסוגל ללכת על פני המים, הוא לוקח סיכונים פרועים ומפסיד הכול מצד שני סוחר מתחיל הסופג מספר הפסדים ברצף מרגיש כה מפוחד שאינו מסוגל לתת פקודה אף שמתקבל איתות סופר חזק לקנות או למכור , כאשר הרגשות שולטות השמחה תגרום שתפסיד בסופו של דבר והפחד ימנע ממך להרוויח סוחר מצליח משתמש בראשו ונשאר רגוע רק חובבנים נשלטים על ידי רגשותיהם הרגשות הם מותרות שהסוחר המצליח אינו יכול להרשות לעצמו . 

מסחר רגשי מרבית האנשים מחפשים התרגשות זמרים, שחקנים,ספורטאים מרוויחים הרבה יותר מפרופסורים וטייסים כי זה מה שאנשים מחפשים .השוק הוא בין המקומות המרגשים ביותר זהו ספורט מלהיב לצפייה וספורט מלהיב להשתתף . תאר שאתה יכול להצטרף למשחק בליגה הלאומית תמורת סכום כסף אם תצליח להכות (בייסבול)תקבל שכר כמו מקצוען. השחקן המתחיל מצליח להכות מספר מכות מוצלחות ואז הוא חושב שהוא טוב יותר מהמקצוענים כמה זמן לדעתך אותו אחד ישרוד .

שליטה על חייך כאשר קוף פוגע במקרה ברגלו בעת קפיצה על עץ הוא נמלא חמת זעם ובועט בעץ מצחיק ? תסתכל על עצמך השוק יורד , אתה בפוזיציה לונג ,ומה אתה עושה מכפיל את השקעתך על מנת להתחשבן עם השוק ולהתאזן , מצחיק? מה ההבדל בינך לבין הקוף . כעס פחד או יותר מזה שמחה הורסות לך את הסיכוי להצליח .אתה חייב לנתח את התנהגותך ולא לאפשר לרגשותיך לשלוט בחייך אנחנו כועסים על השוק אנחנו מפחדים ממנו אנחנו מפתחים אמונות תפלות והשוק כמו האוקיאנוס ממשיך לנוע שקט ,רגוע או גלים  וסערות. בשוק אין התחלה אמצע או סוף רק מה שיצרת במוחך אתה . לעיתים נדירות מישהו מאיתנו גודל ולומד איך לפעול בזירה שמאפשרת חופש מוחלט של פעולה ללא כל מגבלות בכל צורה שהיא . אנו מנסים לרמות את השוק פועלים כאילו אנו מרכז העולם ולא מבינים שהשוק אינו מודע לקיומנו .

כללים שעזרו לאלדר להתפתח

1.      החלט שאתה תהיה בשוק לאורך זמן כלומר ברצונך גם בעוד 20 שנה להיות סוחר בשוק .

2.      למד כמה שאפשר יותר קרא והקשב למומחים אבל שמור על רמה סבירה של ספקנות אודות הכול שאל שאלות ואל תקבל דברי מומחים כמו שהם.

3.      אל תהיה חמדן ואל תמהר לסחור קח את זמנך ללמוד, השוק יהיה שם עם הזדמנויות יותר טובות בחודשים ובשנים הבאות.

4.      פתח שיטה לנתח את השוק בצורה הבאה : אם A קורה אזי סביר להניח ש   Bיקרה. שווקים יש להם הרבה מימדים תשתמש במספר שיטות אנליטיות על מנת לאשש את העסקה. נסה תאורתית הכול על בסיס נתונים היסטורי, ואז בשוק עצמו עם כסף אמיתי .שווקים משתנים כל הזמן אתה צריך כלים שונים כדי לסחור בשוק שוורי ודובי .

5.      תפתח שיטת ניהול כספים:

 •  המטרה הראשונה היא הישרדות לטווח ארוך.
 •  המטרה השנייה צמיחה עקבית של ההון .
 • והמטרה השלישית עשיית רווחים גבוהים .

      מרבית הסוחרים שמים את המטרה השלישית כראשונה ולא מודעים שמטרות 1 ו 2 קיימות.

6.      תהיה ער לכך שהסוחר הוא החוליה החלשה בכל מערכת מסחר פתח שיטה לקטיעת עסקאות אימפולסיביות

7.      מנצחים חושבים מרגישים ופועלים אחרת מאשר מפסידנים אתה חייב להסתכל לתוך עצמך הוצא החוצה אשליות ושנה את דרך חשיבתך ואת אישיותך כנדרש.

פרק שני פסיכולוגית ההמוןmass psychology    

 מהו המחיר  וול-סטריט נקראת על שם של קיר שמנע מחיות בית לשוטט במנהטן ,4 חיות מוזכרות לעיתים תכופות בוולסטריט שוורים ורובים חזירים וכבשים .סוחרים אומרים שוורים עושים כסף דובים עושים כסף אך חזירים נשחטים.השור נלחם בכך שהוא מכה בקרניו כלפי מעלה השור הוא קונה אדם המהמר על עליות ומרוויח בזמן עלית המחיר.דב נלחם בכך שהוא מכה בציפורניו כלפי מטה הדוב הוא מוכר אדם שמהמר על ירידת השוק ומרוויח מנפילות השוק.חזירים הם חמדנים הם נשחטים כאשר הם סוחרים על מנת לספק את החמדנות שלהם , חלק מהחזירים קונים או מוכרים פוזיציות אשר גדולות עליהם ונהרסים מכל תנועה קטנה לא צפויה ,חזירים אחרים נשארים בפוזיציות שלהם ומחכים שהרווחים שלהם  יגדלו אפילו אחרי שהמגמה חלפה. הכבשים הם פסיביות צמודות בפחד למגמות לטיפים ולגורויים למיניהם , לעיתים הן שמים על עצמם קרני שור או עור דוב ומנסים להשוויץ אך הם מזוהים בקלות כאשר הם פועים בפחד כשהשוק נהיה הפכפך.מתי שהשוק פתוח השוורים קונים הדובים מוכרים החזירים והכבשים נרמסים ברגלים ויש גם את יושבי הגדרות.המחירים משתנים כל רגע ואלפי עיניים מסתכלים על כל מחיר כאשר אנשים מקבלים החלטות מסחר.כאשר באחד הסמינריונים המחבר שאל  מהו מחיר התקבלו תשובות שונות – זהו ערך כנראה , זה מה שמישהו מוכן לשלם בזמן נתון על משהו , זהו מה שמישהו שילם אחרון, זה מה שמישהו יהיה מוכן לשלם.סוחרים שאינם יודעים לתת הגדרה ברורה של מה זה מחיר אינם יודעים מה הם מנתחים הצלחתך כסוחר תלויה ביכולתך לטפל במחיר  ומוטב שתדע מה זה ,המחיר היא האיזון בין הצע לביקוש.

קיימים 3 סוחרים בשוק- קונים ומוכרים ויושבי הגדרות  ASKזה מה שהמוכר מבקש עבור הסחורה BID זה מה שהקונה מציע עבור הסחורה, הקונים והמוכרים תמיד נמצאים בקונפליקט הקונים רוצים לשלם פחות ככל האפשר והמוכרים שואפים לקבל את המקסימום  אם שתי הקבוצות יתעקשו לא יוכל להתקיים מסחר,אין מסחר אין מחיר רק אוסף רצונות של קונים ומוכרים.

למוכר יש ברירה להמתין עד שהמחיר יעלה או לקבל מחיר יותר נמוך עבור הסחורה גם לקונה יש ברירה לחכות שהמחיר ירד או לשלם יותר למוכר.מסחר מתקיים כאשר יש מפגש רגעי בין 2 מוחות שור להוט מסכים לתנאי המוכר ומשלם יותר או דב להוט מסכים לתנאי הקונה ומקבל פחות , נוכחות יושבי הגדר יוצרים לחץ הן על הדובים והן על השוורים כאשר קונה ומוכר יתמקחו בצורה פרטית כל הזמן שבעולם יעמוד לרשותם אך כאשר הם סוחרים בבורסה הם חייבים להזדרז כי הם יודעים שהם מוקפים בסוחרים אחרים המוכנים לחטוף את העסקה מבין ידיהם.הקונה יודע שאם הוא יחשוב יותר מידי סוחר אחר יקנה וכך גם מוכר שאם יתעקש על המחיר מישהו אחר ימכור זול יותר. כך שיושבי הגדר מאלצים את הקונים והמוכרים להתאים את רצונותיהם .

קונסנזוס של ערך כל טיק במחיר מייצג עסקה בין קונה למוכר הקונים  קונים כי הם מצפים שהמחיר יעלה והמוכרים מוכרים כי הם מצפים שהמחיר ירד והמסחר מתקיים כאשר יושבי הגדר צופים ומחכים להיכנס במחיר המתאים להם.קניות ע"י השוורים דוחף את השוק למעלה מכירות על ידי הדובים דוחף את השור למטה ויושבי הגדר גורמים שהכול ינוע במהירות בגלל יצירת תחושת הדחיפות אצל הקונים והמוכרים .סוחרים באים לשוק מכל העולם לכל אחד יש אפשרות לקנות ולמכור , המחיר הוא ביטוי רגעי להסכמה הכללית של כל השוק המחיר הוא אירוע פסיכולוגי הסכמה רגעית בין דעות השוורים והדובים. מחירים נקבעים ע"י המוני סוחרים מכל הסוגים.    התבנית של המחיר והמחזור משקף את פסיכולוגית ההמון של השוק.

תבניות ההתנהגותית.קהל עצום של משקיעים נפגש בבורסה ,מיוצג ע"י הברוקרים ,כסף גדול ,כסף קטן, כסף חכם, כסף טיפש כסף מוסדי, כסף פרטי .כל מחיר שנקבע מייצג נק' הסכמה רגעית על השווי בין המוכרים לקונים וליושבי הגדר, מאחורי כל תבנית מחיר מסתתר המון. ההסכמה ההמונית משתנה מרגע לרגע לפעמים בקצב איטי ולפעמים בסערה המחירים נעים לאט כאשר האווירה רגועה אך כאשר הקהל  מפוחד או משולהב המחירים נעים בקפיצות גדולות .דומה הדבר לעליה שקטה לאוניה כאשר היא עוגנת בנמל וניסיון להיחלץ ממנה כאשר היא שוקעת בים סוער. משקיעים פקחים מנסים להיכנס לשוק בזמן שקט ולהוציא את הרווחים בזמן סוער.מנתחים טכנים מנסים ללמוד את הפסיכולוגיה של תנועות השוק המטרה שלהם היא לגלות את שיטת איזון הכוח בין השוורים לדובים ולהמר על הכיוון המנצח ,אם השוורים חזקים יותר אתה תקנה ותחזיק, אם הדובים חזקים יותר אתה תמכור ותכנס לשורט, כאשר שני הכוחות מאוזנים סוחר פיקח יישאר בצד ויניח לאחרים להלחם אחד בשני ויכנס למסחר רק כאשר הוא בטוח מי ינצח ומה המגמה.מחירים מחזורים ופערי הביקוש והצע משקפים את התנהגות ההמון וכן גם אותם אינדיקאטורים המבוססים עליהם.ובזה המנתחים הטכניים דומים לחוקרי הקוטב שניהם משלבים מדע ואומנות ,מדע בדרך בה משתמשים בשיטות הסטטיסטיות ובמחשוב ואומנים לדרך בה השיפוט האישי מתרגם את הממצאים.

מהו שוקמהי המציאות שמאחורי השוק הסמלים, המחירים, המספרים והגרפים ?כאשר הינך בודק מחירים בעיתון או במסך או מוסיף  אינדיקאטור לגרף שלך מה בדיוק הינך מחפש מהו אותו שוק שאתה רוצה  לנתח ולסחור בו.חובבנים נוהגים כאילו השוק הוא מגרש משחקים ענקי שבו הם יכולים להצטרף למקצוענים ולעשות כסף , סוחרים מהתחום המדעי או ההנדסי נוהגים בשוק כאילו זו תופעה פיסיקלית הם מחילים עליו את עקרונות האיתותים, הפחתת הרעשים ועקרונות דומים ואילו המקצוענים יודעים היטב מהו השוק זהו אוסף עצום של אנשים.כל סוחר מנסה לעשות כסף מסוחרים אחרים ע"י כך שיביס אותו בניחוש על כוון השוק. חברי השוק  חיים במדינות שונות הם מאוחדים ע"י אמצעי התקשורת המודרנית  והרדיפה אחר הרווחים על אחד על חשבון השני.השוק הוא אוסף אדיר של אנשים כאשר כל אחד מאותם אנשים מנסה לקחת את הכסף מהחברים האחרים בכך שיערימו עליהם.השוק הוא סביבה ייחודית ואכזרית מכיוון שכל אחד הוא נגדך ואתה הוא נגד כל אחד אחר.לא רק השוק אכזר אתה גם צריך לשלם מחיר יקר בכניסה וביציאה ממנו עוד לפני שתוכל לראות ממנו שקל .ברגע שאתה נותן הוראה אתה כבר חייב עמלה אתה בפיגור עוד לפני שאתה מתחיל, גם ביציאה תשלם עמלה ובמסחר עצמו אתה מתמודד מול המוחות המבריקים ביותר בעולם.

בעבר השווקים הם קטנים והרבה סוחרים הכירו אחד את השני . בורסת ניו יורק הוקמה בשנת 1792 כמועדון של 2 תריסר ברוקרים בימי שמש הם סחרו תחת עץ בימי הגשם בפונדק. הדבר הראשון שהם עשו זה לתקוע את הציבור עם עמלות קבועות שנמשכו 180 שנים. היום מרביתנו סוחרים אלקטרונית, אנשי החברה הפיננסית רואים את אותם נתונים, קוראים את אותם מאמרים ומשלמים את אותם  רמות עמלות מהברוקרים ,כל זה מאחד אתנו כחברים בהמון השוק למרות שאנו יכולים להיות מרוחקים קילומטרים   אחד מהשני.תודות לתקשורת העולם נעשה יותר קטן והשווקים ממשיכים וגדלים. האופוריה של לונדון משפיעה על ניו יורק והדיכאון בטוקיו משפיעה על הונג קונג.כאשר אתה מנתח את השוק אתה מנתח התנהגות המונים ,המון מתנהג בצורה דומה בתרבויות שונות בכל מקום. פסיכולוגים חברתית חשפו מס' כללים המשפיעים על התנהגות ההמון סוחר חייב להבין איך המון השוק משפיע על מוחו.

קבוצות לא יחידים: מרבית האנשים חשים צורך עז להצטרף להמון ולפעול כמו כל אחד אחר , צורך פרימיטיבי זה מעורפל את שיקול דעתך כאשר הינך נכנס למסחר .סוחר מוצלח חייב לחשוב בצורה עצמאית, הוא חייב להיות מספיק חזק על מנת לנתח את השוק בעצמו ולממש את החלטות המסחר שלו .אם 8 מתוך 10 אנשים ידחפו אותך אתה תיפול ולא חשוב כמה אתה חזק. ההמון יכול להיות טיפש אך הוא חזק ממך ,להמון יש הכוח ליצור מגמה ,לעולם אל תתנגד למגמה אם המגמה עליה אתה רק תקנה או תעמוד בצד ,לעולם אל תמכור בשורט  מפני שהמחיר גבוה מידי ,לעולם אל תתווכח עם המגמה אינך צריך לרוץ עם ההמון אבל לעולם אל תנסה לרוץ נגדו.כבד את עוצמתו של ההמון אך אל תפחד ממנו ההמון חזק אבל פרימיטיבי ההתנהגות שלו פשוטה אבל חוזרת ונשנית .סוחר שחושב בעצמו יכול לקחת כסף מחבר בהמון.

מקור הכסףכאשר  אתה מנסה לעשות כסף במסחר האם עצרת לרגע לחשוב מאיפה יבואו הרווחים שלך ? האם יש כסף בשוק בגלל רווחי הענק של החברות או בגלל שעורי ריבית נמוכים או בגלל שהיה יבול טוב של גרעיני סויה. הסיבה היחידה שיש כסף בשוק שסוחרים אחרים שמו את הכסף שלהם. הכסף שאתה מתכוון להרוויח שייך לאנשים אחרים שאין להם כל כוונה לתת לך אותו. לסחור פירושו לנסות ולשדוד אנשים אחרים וזאת בשעה שהם מנסים לשדוד אותך, זהו עסק קשה. לנצח זה במיוחד קשה מכיוון שיש את העמלות שכולם משלמים גם המנצחים וגם המפסידים. ניתן להשוות את המסחר לקרב בימי הביניים הגברים נהגו לצאת לשדה הקרב חמושים בחרבות ולהרוג את יריביהם שבו זמנית המנסים להרוג אותם  והמנצח לוקח הכול  , את נשקו של המנוצח את רכושו ,את אשתו ומוכר את ילדיו לעבדות.כעת אנו סוחרים בבורסה במקום להלחם  בשדה הקרב. כאשר אתה לוקח כסף מאדם זה לא שונה מהקזת דמו. הוא עלול להפסיד את ביתו, את רכושו, את אשתו והילדים שלו יסבלו. אין כסף קל בשוק . קיימים המון כבשים שוטות המחכות שישדדו וישחטו אותם   הכבשים הם קלות להשגה אבל אם תרצה את ליטרת הבשר שלך מהם תצטרך להתמודד עם יריבים מסוכנים. קיימים מקצוענים  אכזריים , אבירים סמוראים ולוחמים אחרים שכולם לוטשים עיניים לכבשה חסרת הישע .לסחור פירושו התמודדות מול המון עוין בנוסף לתשלום עבור כניסה לזירת הקרב ויציאה ממנה מתים פצועים או חיים .

אינפורמציה פנימית קיימת לפחות קבוצה אחת של אנשים שבאופן עקבי משיגים אינפורמציה לפני אחרים. סטטיסטיקה מראה שבעלי האינפורמציה הפנימית  באופן עקבי מרוויחים כסף בבורסה. רישום העסקאות כפי  שמדווח על ידם מוכיח את חוקיות מעשיהם והם מייצגים את קצה הקרחון . אבל כמו בכל מקום קיימים בעלי אינפורמציה שהושגה והשתמשו בה בצורה לא חוקית . אנשים הסוחרים על בסיס אינפורמציה פנימית גונבים כסף מהשאר ואומנם חלק לא מבוטל נתפס ומורשע. ניסיון לצמצם את המסחר על בסיס פנימי דומה לניסיון להפטר מעכברים בחווה ,אפשר לצמצם את כמותם אך אי אפשר להפטר לחלוטין וכל זמן שסוחרים אלה משתמשים בשיטות פשוטות וללא חמדנות יתר אין אפשרות לתפוס אותם.מסחר על בסיס מידע פנים חוקי בשוק העסקאות העתידיות ( מעניין לבדוק - בראל) ניתוח טכני עוזר לך לאתר את פעילות בעלי המידע הפנימי. הגרפים מציגים את כל הפעולות והתפקיד שלך הוא לזהות את טביעות אצבעותיהם ואז ללכת בעקבותיהם לבנק לספור רווחים .

זירת המסחר  בני אדם סחרו משחר האנושות זה היה פשוט יותר מאשר להלחם. היום ניתן לסחור בכל דבר ובכל מקום . כל זירת מסחר צריכה לקיים 3 תנאים בסיסיים שנקבעו ביוון העתיקה- מקום מוגדר של זירת המסחר, הגדרת המצרך בו סוחרים ודירוגו וכללים ברורים  ומוגדרים של החוזים שבהם סוחרים.

 הסוחר העצמאי  סוחר פרטי מגיע לשוק בדרך כלל אחרי קרירה מצליחה בעסק או במקצוע שלו. רוב האנשים סוחרים בגלל סיבות הגיוניות ולא הגיוניות , סיבות הגיוניות כוללות את הרצון להגדיל את התשואה על ההון שלו ולא הגיוניות כוללות את ההימור והחיפוש  אחר ההתרגשות . רוב האנשים אינם מודעים  כלל לסיבות הלא הגיוניות . ללמוד לסחור דורש השקעה רבה בזמן, אנרגיה וכסף, בודדים מצליחים להתפתח לרמת מקצוען שיכול להתפרנס מזה. מקצוענים מתייחסים למסחר ברצינות רבה ומספקים את הצרכים והסיבות הלא הגיוניות במקום אחר לא בשוק ,לעומת החובבנים העושים זאת בשוק. הסיבה הכלכלית לקיומו של הסוחר הוא לפרנס את הברוקר או הבנק ולאפשר לחברות לגייס כסף ולהשתתף בסיכונים  זה שונה לחלוטין מהסיבה שרואה לפניו הסוחר כאשר הוא נותן הוראה למסחר.

הסוחרים המוסדיים  אחראים לחלק הארי ממחזור המסחר, הכיסים העמוקים שלהם מקנים להם מספר יתרונות :הם משלמים עמלות נמוכות, הם יכולים לשכור את אנשי המקצוע הטובים ביותר, חוקרים ,ברוקרים, סוחרים ,לקנות את המחקרים הטובים ביותר על השוק והדבר החשוב ביותר הם בדרך כלל מקבלים את החדשות לפני כולם .העובדים המבצעים את המסחר בדרך כלל יותר רגועים כי לא על הכסף שלהם הם סוחרים. נקודות הסטופ שלהם קשיחות יותר ומיושמים בקפידה. עם כל היתרונות האלה כיצד סוחר פרטי יכול להתמודד מול המוסדי ולנצח? ראשית קיימות לא מעט מחלקותמסחר מוסדיים המנוהלות בצורה  לא טובה שנית המוסדי חייב לסחור כל הזמן ואילו הפרטי לא.סוחר שרוצה להצליח מול המוסדי חייב לפתח סבלנות ולדכא את החמדנות. זכור מטרתך כסוחר היא לסחור היטב כל הזמן ולא לסחור היטב לפעמים. מרבית האנשים ששימשו כסוחרים מוסדיים מצליחים וניסו להיות סוחרים עצמאיים נכשלים מאותם סיבות שמנינו פחד, תאוות בצע,התרוממות רוח ופאניקה כאשר הם מתחילים  לסכן את הכסף שלהם. וזו הוכחה נוספת  שהפסיכולוגיה היא שורש ההצלחה או הכישלונות במסחר. 

יוצרי התרבות בימי הביניים אבירים חיפשו את החרבות החדות ביותר ואילו הסוחרים היום מחפשים את כלי המסחר הטובים ביותר ואומנם היום המחשב מאפשר את הכלים הטובים ביותר למחקר ,לאיסוף נתונים לניתוח שווקים ומניות ולמסחר עצמו .אבל אין הוא תחליף לקבלת החלטות.עצמאית.

 יועצים אמצעי התקשורת הפתוחים מאפשרים שגשוג  ענף שלם של יועצים, מכתבי שוק וטורים בעיתונים, לרוב הם מספקים רעיונות חדשים להזדמנויות בשוק לפעמים הדרכה אך בעיקר הם מוכרים אשליה של שותפות עם מישהו שהוא מבפנים שיודע מה קורה או יקרה. בעבר המחבר הפיץ גם ניוזלטר, לדבריו הוא גם היה באיכות טובה ונתן תוצאות טובות , אך הדבר דרש ממנו השקעה רבה ועבודה קשה ואז הוא למד שהשוק מחפש תחזיות לא ניתוחים וצריך לכתוב הרבה תחזיות על מנת שמשהו יפגע ואז אפשר ליקר את הניוזלטר . המחבר גם מזהיר מתחרויות של משחקי משקיעים  שכנראה נפוצים בארה"ב ומנוהלות ע"י חברות מסחריות ובצורה לא הוגנת ועל סף החוקיות.

שוק ההמון ואתה השוק הוא המון לא מאורגן שחבריו מהמרים שהמחירים יעלו  או ירדו . ומכיוון שכל מחיר מהווה את הסכמת ההמון בכל רגע נתון על ביצוע העסקה כל הסוחרים למעשה מהמרים על מצב הרוח של ההמון . המון זה נע  מאופטימיזם לפסימיזם ומתקווה לייאוש. מרבית האנשים אינם עוקבים אחר תוכנית המסחר שלהם , מכיוון שהם מאפשרים להמון להשפיע על רגשותיהם מחשבותיהם ובעיקר על מעשיהם . הדובים והשוורים מתגוששים בשוק וההשקעה שלך עולה או יורדת כתוצאה מפעילות של המון הזר לך לחלוטין. אינך יכול לשלוט בשוק אתה יכול רק להחליט מתי להיכנס ומתי לצאת.רוב המשקיעים חשים התרגשות כאשר הם נכנסים למסחר, שיקול הדעת שלהם מתערפל מרגשות כאשר הם נעשים חלק מאותו המון וההשפעה הרגשית של ההמון גורמת להם לסטות מתוכנית המסחר ולהפסיד כסף.כאשר אתה חלק מההמון אתה מתנהג כהמון ומאמץ לעצמך את כל התכונות של ההמון : הרגשות, הפחדים, המחשבות והמעשים .כאשר אנשים נמצאים בהמון הם מרגישים אי נוחות והם יותר אימפולסיביים והדבר הראשון שהם מחפשים נואשות זה מנהיג ומגיבים ברגשנות במקום להפעיל את השכל שלהם . אדם הנהפך להיות חלק מההמון  מסוגל פחות לחשוב לבד.מחקרים של סוציולוגים מוכיחים שאנשים בקבוצה חושבים אחרת מאשר שהם לבד למשל יחיד יכול להבחין ולהצביע איזה משני קוים מקבילים ארוך יותר ולעומת זאת הוא יאבד יכולת זו כאשר הוא נמצא בקבוצה שחבריה טוענים שזה הפוך. אנשים מאמינים יותר בקבוצה מאשר מה שהם רואים במו עיניהם  .אנשים סומכים על מנהיג קבוצה יותר מאשר הם סומכים על עצמם. חייל הסומך על המ"כ שלו יכול ללכת אחריו עד למוות ואילו סוחר המאמין במגמה יכול להמשיך ולהחזיק פוזיציה מפסידה עד להפסד טוטלי. קבוצות מלוכדות ע"י נאמנות למנהיג (רגשות הנגזרות מרגשתנו לאבא ) . כאשר אנו פועלים בקבוצה רמת החשיבה שלנו דומה לילדים . קבוצה ללא מנהיג לא יכולה להחזיק את עצמה והיא מתפרקת. זה מה שמסביר את תופעת הפאניקה (בקניה ומכירה) ,כאשר סוחרים חשים לפתע שהמגמה שהם עקבו אחריה זנחה אותם הם זורקים את אחזקתם בפאניקה. חברי הקבוצה תופסים לעיתים מגמה אך נהרסים כאשר המגמה מתחלפת . כאשר אתה מצטרף לקבוצה אתה מתנהג כילד שהולך אחר הוריו . השוק הוא לא הוריך והוא לא דואג לך .סוחרים מצליחים הם עצמאים ובלתי תלוים במחשבותיהם.

למה להצטרףאנשים הצטרפו לקבוצות בגלל הביטחון זהו דחף טבעי וכולנו רוצים להשתייך ולהיות מונהגים ע"י מנהיג חזק . ככל שגדלה אי הוודאות כך גדל הדחף להיות שייך . החשש לקיום הפיננסי קיים והפחד גדל מכיוון שאינך יכול לשלוט על שינוים במחיר . תיק ההשקעות שלך משתנה כתוצאה מפעילות של אנשים הזרים לך לחלוטין , פחד זה גורם לנו לחפש מנהיג שיגיד לנו מה לעשות . אתה יכול להחליט בצורה שכלתנית להיכנס לשוק אך ברגע שאתה בפנים ההמון מתחיל לשלוט . אתה חייב לשים לב לסימנים הבאים שאומרים לך שבמקום סוחר אינטליגנטי אתה הופך להיות חלק מההמון . אתה מתחיל להפסיד את העצמאות שלך כאשר אתה מסתכל על המחיר בלי הרף חש התרוממות רוח כשהמחיר עולה ודיכאון כאשר המחיר יורד , כשאתה מתחיל לסמוך על גורו יותר מאשר על עצמך, כאשר באופן אימפולסיבי מוסיף כסף לפוזיציות מפסידות או יוצא מהן בצורה אימפולסיבית . אתה מאבד את עצמאותך כאשר אינך מיישם את תוכנית המסחר שלך . כאשר אתה שם לב למה שקורה תנסה לחזור לעצמך אם אינך יכול להשיב לך את ביטחונך צא מהמסחר.

מנטליות ההמוןאנשים נהפכים להיות פרימיטיביים ומכווני פעולה כאשר הם מצטרפים להמון , ההמון חש רגשות פשוטים אך חזקים כמו טרור ,התרוממות רוח, שמחה ,מצוקה, או פחד . ההמון נע במהירות ממצב קיצוני אחד למשנהו .מדען יכול להיות שליו במעבדתו אך לעשות שטויות לאחר שנסחף בהיסטריה של ההמון . קבוצה יכולה לשאוב אותך פנימה ולא חשוב מאיפה אתה סוחר ממשרד הומה של ברוקר או מביתך השליו . כאשר אתה מאפשר לאחרים להשפיע עליך אתה מאבד את ההזדמנות להצליח . שום קבוצה לא יכולה להגן עליך בשוק. ההמון גדול ממך וחזק ממך ולא חשוב עד כמה אתה פיקח אינך יכול להתווכח עם השוק יש לך רק ברירה אחת להצטרף להמון או לפעול בצורה עצמאית. סוחרים רבים תוהים איך זה שהשוק מתהפך מיד אחרי שהם זנחו את הפוזיציה שלהם ? זה קורה מכיוון שחברי הקבוצה ניזונים מאותם פחדים וכולם זורקים בו זמנית , ברגע שהמכירה הסתיימה לשוק אין סיבה וכוון ללכת אלא רק הפוך ובמקרה שלך למעלה ,האופטימיסטים חוזרים לשוק וההמון שוב תאב בצע ושוב מתחילה מגמת העליות.ההמון הוא פרימיטיבי ושיטת המסחר שלך צריכה להיות פשוטה , אינך צריך להיות מדען טילים על מנת לתכנן שיטת מסחר מנצחת .אם המסחר פועל נגדך קטע את הפסידך וברחזה אף פעם לא משתלם להתווכח עם ההמון הפשוט הפעל שיקול דעת מתי להצטרף ומתי לעזוב.האופי האנושי שלך הכין אותך שכאשר הינך תחת לחץ לוותר על עצמאותך . כאשר אתה נותן הוראה אתה חש את התשוקה לחקות סוחרים אחרים ולהתעלם מסימני מסחר אובייקטיבים זו הסיבה למה אתה חייב לפתח כללי מסחר וכללי ניהול כסף ולדבוק בהם באדיקות , הם מיצגים את החשיבה הרציונאלית הייחודית שלך שנעשתה לפני שנכנסת למסחר ונהפכת להיות חלק מההמון.

מי מובילאתה יכול לחוש שמחה כאשר המחירים נעים לטובתך אתה יכול לחוש כעס או דיכאון או פחד כאשר המחירים נגדך, ואתה יכול להמתין ולראות מה השוק יעשה הלאה . סוחרים מצטרפים לשוק כאשר הם חשים בלחץ או מאוימים , כאשר הרגשות הולמים בהם הם מאבדים את העצמאות שלהם ומתחילים לחקות חברים בהמון ובמיוחד את המוביל . כאשר ילדים מפוחדים הם רוצים שיאמרו להם מה לעשות והם מחפשים את ההורים שלהם . הם מעבירים גישה זו למורים, רופאים, שרים, מנהלים ומומחים.סוחרים פונים לגורו , ספקי תוכניות מסחר , כותבי טורים כלכלים בעיתון ומנהיגים אחרים בשוק . אבל המנהיג העיקרי בשוק הוא המחיר. המחיר הוא המנהיג של המון השוק , סוחרים מכל העולם עוקבים אחר כל טיק של עליה או ירידה, המחיר כאילו אומר לסוחרים עקבו אחרי ואני אראה לכם את הדרך לעושר . רוב הסוחרים מחשיבים את עצמם לעצמאים . מעטים מאיתנו מבינים עד כמה אנו מתמקדים בהתנהגות המוביל של הקבוצה שלנו . מגמה שפועלת לטובתנו מסמנת הורה אוהב ונדיב הקורא לנו לאכול או מנטרל סיכון ומשאירו מאחורינו . מגמה שפועלת נגדנו מסמלת הורה כועס ומעניש. כאשר אתה נקרע בין רגשות אלו קל להשתמש בסימנים האובייקטיבים שלך (תוכנית המסחר) שאומרים לך צא החוצה מהשוק . ואתה תרגיש כבן סורר מתמקח או מבקש סליחה כאשר תמנע מלעשות את הפעולה ההגיונית של קבלת ההפסדים ויציאה החוצה מפוזיציה מפסידה.

עצמאותאתה חייב לבסס את המסחר שלך על תוכנית זהירה ומוכנה מראש ולא לקפוץ לכל שינוי במחיר רצוי לרשום את התוכנית שלך . אתה חייב לדעת בדיוק באיזה תנאים תכנס ובאלו תנאים תצא.אל תקבל החלטות בתוך רגע כאשר אתה עלול להישאב לתוך ההמון . אתה יכול להצליח במסחר רק כאשר אתה חושב ופועל כעצמאי , החוליה החלשה בכל מסחר היא הסוחר עצמו. סוחרים נכשלים כאשר הם סוחרים ללא תוכנית או כאשר הם סוטים מהתוכנית שלהם. התוכניות נוצרות על ידי אנשים עצמאים והגיונים . עסקאות אימפולסיביות נעשות על ידי חברי ההמון . אתה חייב לבחון עצמך ולשים לב לשינוים במצבך המנטאלי כאשר הינך סוחר . רשום הסיבות לכניסתך לעסקה ואת הכללים ליציאתך ממנה כולל כללי ניהול כסף , אסור לך לשנות את תוכניתך כאשר אתה בפוזיציה. הסירנות הן יצורי ים במיתולוגיה היוונית ששרו כל כך יפה עד שמלחים קפצו למים וטבעו , כאשר אודיסאוס רצה לשמוע את שירתן הוא הורה למלחים לסתום את אוזניהם בשעווה ואותו לקשור לתורן וכך הוא הצליח לשמוע את שירתן והצליח לשרוד. אתה מבטיח את קיומך כסוחר בכך שאתה קושר את עצמך במו ידיך לכללים שאתה עצמך הכתבת כללים של ניהול הכסף וכללי המסחר.

הפסיכולוגיה של המגמהכל מחיר הוא הסכמה רגעית על הערך מצד כל משתתפי השוק הוא מראה את ההצבעה האחרונה שלהם , וכל סוחר יכול להחליט אם להכניס את כספו ולסחור או להישאר בחוץ. כל קו בגרף מיצג מאבק בין השוורים לדובים . כאשר השוורים מרגישים חזקים הם קונים בלהיטות ודוחפים את השוק למעלה . כאשר דובים מרגישים חזקים הם מוכרים בלהיטות ודוחפים את השוק למטה. כל מחיר מיצג פעולה או חלקי פעולות של כל חברי השוק. הגרפים הם חלון לפסיכולוגית ההמון כאשר הנך מנתח גרפים אתה מנתח את התנהגות הסוחרים .תבניות מתנדים ומציינים טכנים מפשטים את הניתוח והופכים אותו לאובייקטיבי יותר . ניתוח טכני הוא היישום המעשי של ניתוח פסיכולוגיית ההמון , היא עוזרת לזהות את המגמה ואת השינוים בהתנהגות ההמונים המרכיבים את השוק מתוך כוונה לאפשר קבלת החלטות מסחר אינטליגנטיות ואובייקטיבית.

רגשות עזיםשאל את מרבית הסוחרים למה המחיר עולה וסביר להניח שתקבל אותה תשובה יותר קונים ממוכרים זה לא נכון

תמיד יש אותו מספר של קונים ומוכרים , מסיבה הפשוטה על מנת לקנות מישהו צריך למכור המחיר זז בגלל החמדנות או הפחד של הקונים או המוכרים .כאשר המגמה למעלה השוורים חשים יותר אופטימיסטים ומוכנים לשלם קצת יותר הם קונים ביוקר כי הם מצפים שהמחירים יעלו יותר , הדובים מרגישים לחץ בעליות ולכן הם מוכנים למכור רק במחיר גבוה יותר . כאשר החמדנות של השוורים פוגשת את החששות של הדובים השוק עולה . ככל שהרגשות שלהם חזקים יותר כך השוק עולה יותר , העלייה נגמרת רק כאשר השוורים מאבדים את ההתלהבות שלהם. כאשר המחירים יורדים הדובים חשים אופטימיסטים ולא אכפת להם למכור שורט במחיר יותר נמוך , השוורים מפוחדים ומסכימים לקנות רק בדיסקאונט יותר גדול . כל זמן שהדובים חשים מנצחים הם מוכנים למכור במחירים יותר נמוכים ומגמגמת הירידות נמשכת . המגמה מסתימת כאשר הדובים מאבדים את האופטימיות ונעשים זהירים ומסרבים למכור במחירים נמוכים.

זינוק למעלה וזינוק למטהסוחרים מעטים נוהגים במלוא ההיגיון כאשר השווקים מוצפים ברגשות  . מרבית השווקים פועלים על עיקרון "קוף רואה קוף עושה" גלים של חמדנות ופחד שוטפים את השוורים והדובים . השווקים עולים בגלל החמדנות של הקונים והפחד של המוכרים . שוורים אוהבים לקנות בזול אך כאשר השוק נעשה יותר שוורי הם יותר דואגים  לא לפספס את הזינוק מאשר לקנות בזול והזינוק למעלה מתחזק וממשיך כל זמן שהשוורים חמדנים מספיק על מנת לענות לדרישות הדובים. השיפוע של הזינוק למעלה תלוי איך הסוחרים מרגישים אם השוורים מרגישים טיפה יותר חזק השוק ינוע לאיטו למעלה כאשר השוורים מרגישים הרבה יותר חזקים מהדובים השוק יזנק למעלה בעוצמה רבה יותר . תפקידם של המנתחים הטכניים לזהות מתי הקונים חזקים יותר ומתי נגמר להם הכוח. הדובים מרגישים לכודים כאשר השוק עולה ורואים את הרווחים שלהם מתפוגגים והופכים להפסדים .ואז הדובים רצים לכסות את השורטים שלהם והשיפוע של העליות הופך להיות כמעט אנכי . הפחד הוא רגש חזק יותר מחמדנות וזינוק הנובע מהתכסות שורטים הוא חד מאד. השווקים נופלים בגלל פחד אצל השוורים וחמדנות אצל הדובים. בדרך כלל הדובים אוהבים למכור בזינוק כלפי מעלה אבל אם הם מצפים לעשות כסף רב בירידות לא אכפת להם להיכנס לשורט גם במגמת ירידה. קונים מפוחדים מוכנים לקנות רק במחירים נמוכים וכל זמן שהמוכרים מוכנים לעמוד בתנאים אלו מגמת הירידה נמשכת . כאשר רווחי השוורים מתמוססים והופכים להפסדים הם בפאניקה ומוכרים כמעט בכל מחיר הם כה להוטים לצאת החוצה שהם מוכרים גם בקרקעית . מחירים יכולים לצנוח חזק מאוד בזמן פאניקת מכירות .

מנהיגי מגמה נאמנות היא הדבק המחבר את חברי הקבוצה פרויד הראה שחברי קבוצה מתייחסים למנהיג כמו ילדים לאבא שלהם , חברי הקבוצה מצפים מהמנהיג שלהם לפצות אותם כאשר הם טובים אך גם להעניש אותם כאשר הם רעים . מי מוליך את מגמות השוק ? כאשר יחידים מנסים לשלוט בשוק בדרך כלל הם מחוסלים . "גורויים" לעיתים מובילים אבל גם זה לזמן קצר מאוד. המחיר הוא מוביל את השוק ,ההמון המסתכל רק על המחיר אינו מודע לכך שהוא יצר במו ידיו את האל שלו. כאשר המגמה למעלה השוורים חשים מתוגמלים ע"י אבא נדיב, ככל שהמגמה נמשכת זמן רב יותר כך הוא חש בטוח יותר.כאשר התנהגות ילד מתוגמלת ע"י הוריו הוא ימשיך לעשות מה שעשה. כאשר שוורים עושים כסף הם מוסיפים לפוזיציות שלהם ושוורים חדשים נוספים לשוק. הדובים חשים נענשים, רבים מהם כיסו את השורט שלהם והלכו עם המגמה. קניות ע"י שוורים מאושרים ודובים מפוחדים דוחפים את המגמה כלפי מעלה . קונים מרגישים מתוגמלים ומוכרים מרגישים נענשים שניהם מעורבים רגשית אבל רק סוחרים בודדים מבינים שהם אלו שייצרו את המגמה הם יצרו את המנהיג שלהם .לבסוף באה המכה, מכירה גדולה המגיעה לשוק ואין מספיק קונים שיספגו אותה. המגמה הופכת לירידה השוורים מרגישים נבגדים כמו ילדים קטנים שאביהם הכה אותם בזמן הארוחה  אבל הדובים חשים מעודדים . ירידת מחירים חזקה ואפילו רגעית זורעת את הזרעים של היפוך מגמה גם אם השוק מתאושש ומגיע לגבהים חדשים, השוורים נעשים זהירים יותר והדובים נחושים יותר התפוררות האחדות בקבוצה השולטת והאופטימיות הגוברת בקבוצה השנייה גורמת לשינוי, מגמת העליות מוכנה להתחלף . קיימים מתנדים טכניים המזהים מצבים אלו הנקראים סטייה דובית (שקורים כאשר המחירים מגיעים לשיאים חדשים אבל המתנדים מגיעים לשיאים נמוכים יותר מהשיא שהיה בפעם הקודמת). סטיות דוביות מציינות את ההזדמנות הטובה ביותר לשורט. כאשר המגמה היא למטה הדובים חשים כמו ילדים                   טובים שמהללים אותם על היותם חכמים הם מרגישים בטוחים בעצמם מגדילים את הפוזיציות שלהם ומגמת הירידה נמשכת דובים חדשים מתווספים לשוק.    השוורים מפסידים כסף בירידות והדבר גורם להם להרגיש רע הם זונחים את הפוזיציות שלהם ורבים מהם מצטרפים לדובים המכירות שלהם מעצימות את הירידות למטה. לאחר זמן מה הדובים מרגישים מרוממים והשוורים מדוכאים, אך פתאום יש עלית מחירים. הוראת קניה שלא ניתן למלא אותה גורמת לעלית השוק כעת  הדובים חשים כילדים שהאבות שלהם הכו אותם באמצע הארוחה .עליית  מחירים חזקה ואפילו רגעית זורעת את הזרעים של היפוך מגמה מכיוון שבסופו  של דבר הדובים יהיו יותר מפוחדים והשוורים יותר נחושים וכמו קודם גם אם מגמת הירידות נמשכת ,היא קרובה לסיומה ולהיפוך .כדאי לחפש את הסטייה השוורית שהיא ההזדמנות הטובה ביותר לקניה ( שפלים חדשים במחיר ואילו במתנדים השפל האחרון נמוך פחות מהשפל הקודם).

 פסיכולוגיה חברתית ליחיד יש רצון חופשי וההתנהגות שלו קשה לחיזוי ,הפסיכולוגיה של הקבוצה היא יותר פרימיטיבית וקל להבינה. כאשר אתה מנתח שווקים אתה מנתח התנהגות קבוצה. אתה צריך לזהות את הכיוון אליו רצה הקבוצה והשינוים החלים בה. קבוצות שואבות אותנו ומערפלות את שיקול דעתנו . הבעיה של רוב המנתחים הטכנים שהם נתקעים בתוך המנטליות של הקבוצה אותם הם מנתחים. ככל שהמרוץ של המחירים למעלה נמשך, יותר ויותר מנתחים טכניים מצטרפים לאווירה השוורית והם מתעלמים מסימני הזהירות ולכן מפספסים את ההיפוך .ככל שמגמת הירידות נמשכת זמן רב יותר המנתחים הטכניים נתפסים לאווירת הנכאים ומתעלמים מהסימנים השוורים. אנו חייבים להחליט מראש באיזה אינדיקאטורים אנחנו משתמשים וכיצד אנחנו מבינים אותם . סוחרי הקרקע (מחפשי המציאות) משתמשים במספר כלים למעקב אחר איכות ועוצמת רגשות ההמון . הם עוקבים אחר יכולת ההמון לפרוץ את רמות התמיכה וההתנגדות. הם עוקבים אחר כמות הניירות שעפות לרצפה כתוצאה משינויים במחירים. ( מניח שהכוונה לעודפי ביקוש והיצע שלא בוצעו – בראל) המנתח הטכני הוא למעשה פסיכולוג חברתי המצויד במחשב ואמור לנתח את ההתנהגות של ההמון .

 ניהול מול חיזוי השווקים נעים כתוצאה מאוסף נתונים פונדמנטליים של ביקוש והיצע במוצרים ובסחורות. המנתחים הפונדמנטליים אוספים נתונים אלו ,מנתחים אותם ופועלים לפיהם נתוני מאקרו ונתוני מיקרו ,נתוני חברות ונתוני מדינות. אבל גם אם ברשותך את כל הנתונים עדיין אתה יכול להפסיד, אם לא תלמד לתרגם הכול למגמות קצרות הטווח המבוססות על רגשות ההמון. מנתחים טכניים מאמינים שהמחיר משקף את הכול על השוק כולל גם הנתונים הפונדמנטליים וכל מחיר משקף את הקונסנסוס על ערך המוצר בעיני כל המשתתפים במסחר . ניתוח טכני הוא ניתוח של התנהגות המונים .בחלקו הוא מדע ובחלקו אומנות . מנתחים טכניים משתמשים בהרבה שיטות מדעיות כולל עקרונות מתמטים של תורת המשחקים. ושימוש בכלים טכנולוגים מתקדמים כמחשבים ושיטות מתוחכמות לעקוב אחר המחירים והמציינים . אך ניתוח טכני הוא גם אומנות שרטוט הקווים בגרף מיזוגם לצורות ותבניות , וכאשר המחיר והמציינים משתנים נוצרת תחושת זרימה וקצב , הרגשה של מתח ויופי שעוזרת למנתח הטכני לחוש מה קורה וכיצד לסחור. התנהגות יחידים מורכבת קשה להבנה וקשה לחיזוי . טכנאי השוק לומדים להבין את התנהגות ההמון שהיא פרימיטיבית באמצעות תבניות מחירים ולומדים לסחור באמצעות הכלים הטכנים  תוך חיפוש תבניות שבעבר הופיעו לפני תנועת השוק.סקרים פוליטים הם מודל טוב למנתחים טכנים גם הטכנאים וגם הפוליטיקאים מנסים לקרא את הלך הרוח של ההמון. סוקרים עושים זאת לרווח פוליטי כי פוליטיקאים רוצים לדעת מה הסיכוים שלהם להיבחר ואילו הטכנאים לרווח כלכלי .הסוקרים משתמשים בשיטות מדעיות , סטטיסטיות , דגימות , וכן הלאה , אך הם צריכים גם חושים טבעים לניסוח השאלות ,לאופן שאלת השאלות ,הם חייבים להבין את סוגי ורמות הרגשות של קהל הנסקרים. לבצע סקר זו תערובת של מדע ואומנות . והחשוב מכל הסוקר חייב להתעלם מנטיותיו הפוליטיות אחרת הסקר יהיה מוטה ושגוי. מנתח טכני חייב להתעלות מול העדפותיו האישיות ועליו לא להיות שור או דב או צבי אלא לחפש רק את האמת שהגרף מספר לו. שור מוטה יסתכל בגרף וישאל מתי אני קונה , דב מוטה יסתכל וישאל מתי אני מוכר . מנתח מקצועי מתעלם מנטיותיו הטבעיות וישאל את עצמו מה אומר הגרף. קיים טריק העוזר לאתר את ההטיות שלך , אם אתה רואה סימן לקניה בגרף הפוך את הגרף ושאל את עצמך אם זה נראה כאיתות מכירה.אם זה עדין נראה כאיתות קניה יש לך בעיה ואתה חייב לעבוד על ההטיה שלך.

כדור הבדולחרוב הסוחרים מתייחסים לשינויי המחיר באופן אישי  הם גאים מאד כאשר הם מרוויחים ואוהבים לדבר על זה עם כולם. אך כאשר המסחר פועל נגדם הם מרגישים כילדים מוענשים ומנסים להסתיר את הפסדיהם , אפשר לקרא את רגשותיהם על פניהם.משקיעים רבים מאמינים שמטרת הניתוח הטכני היא לחזות את המחירים העתידים.החובבנים במיוחד מחפשים אחר תחזיות, המקצוענים לעומתם פשוט משתמשים באינפורמציה ומקבלים החלטות המבוססים על הסתברויות.קבלו דוגמא מתחום הרפואה פציינט מובא לחדר מיון עם כשסכין נעוצה בחזהו , משפחתו הדואגת שואלת שתי שאלות – האם יקירם יחיה , ומתי הוא ילך הביתה . הם מבקשים מהרופא תחזית , אבל הרופא הוא לא נביא , הוא מטפל בבעיות מתי שהן צצות , התפקיד הראשון שלו זה למנוע מהפצוע למות מההלם ואז דבר ראשון הוא נותן לו משהו להרגעה ,ומשהו נגד הכאבים ומתחיל בעירוי דם על מנת להשלים את מה שאיבד,ואז מוציא את הסכין ובודק את הנזק שנגרם ומטפל בו , ואז הוא צריך לדאוג שלא יהי זיהום .הוא מנהל מעקב אחר החלמת הפצוע ומבצע בדיקות על מנת לוודא שלא יהיו סיבוכים . הוא מנהל ואם הכול ילך לפי התוכנית שהוא קבע ואותה למד כל הסיכוים שהחולה יחלים .אבל המשפחה רוצה תחזית כמעט מהרגע הראשון והרופא נותן תחזית אך ערכה נמוך בודאי מתי שהפצוע רק הגיע.על מנת לעשות כסף במסחר אינך צריך להיות נביא ולחזות את העתיד. אתה צריך לגזור את הנתונים מהשוק ולמצוא מי מהשנים השוורים או הדובים חזק יותר ומי שולט.אתה צריך למדוד את עוצמת השליטה ולהחליט איך וכמה זמן המגמה הנוכחית תמשך . אתה צריך להתאמן בניהול פרקטי של הכסף שלך מתוך כוונה לשרוד לטווח רחוק ככל האפשר , ולצבור את הונך. אתה חייב לבחון כיצד המח שלך עובד ולהימנע מלגלוש לחמדנות או פחד . סוחר שיעשה את כל זה יצליח יותר מכל נביא.

קרא את השוק ונהל את עצמךבזמן המסחר כמות עצומה של אינפורמציה נשפכת מתוך השוק . שינוים במחיר מלמדים אותנו על הקרבות שהדובים והשוורים מנהלים.תפקידך לנתח את האינפורמציה ולהמר על הקבוצה המנצחת . תחזיות דרמתיות הם גימיקים בשוק אנשים המוכרים יעוץ יודעים שלהיות צודק זה מושך לקוחות ואילו תחזיות שמפספסים נשכחות מהר תשתמש בהגיון הישר שלך כאשר אתה מנתח את השוק . כאשר אתה רואה פיתוחים חדשים שמסקרנים אותך השווה זאת לחיים מחוץ לשוק. למשל ניתן לך איתות קניה לשתי מניות . מה לקנות את זו שנפלה הכי הרבה או זו שנפלה פחות ? השווה זאת למה שקורה בחיים האמתיים מה קורה למישהו שנפל חזק אם הוא נפל מהמדרגות הוא ינער את עצמו , יקום, ילך וירוץ שוב. אבל אם הוא נפל מקומה שלישית אולי הוא לא ירוץ יותר אף פעם הוא צריך זמן להתאושש . מחירים פורצים למעלה בחוזקה לעיתים מאד אם קודם הם נפלו חזק למטה.

סוחר מצליח עומד על 3 נדבכים:

 • אתה צריך לנתח את האיזון בין השוורים לדובים.
 • אתה צריך להתאמן בניהול טוב של הכסף.
 • אתה צריך משמעת עצמית על מנת לקים את תוכנית המסחר שלך ולהימנע מרגשות בתוך השוק.  

 

 

 הפסיכולוגיה מאחורי מחזורי המסחר לפי אלכסנדר אלדר

המחזור משקף את המעורבות הכספית והרגשית ועוצמת הכאב של משתתפי המסחר.

 עיסקה מתחילה במחויבות פיננסית של 2 משתתפים . ההחלטה אם לקנות או למכור יכולה להיות רציונלית אבל תהליך הקניה והמכירה יוצרת מחויבות רגשית אצל רוב האנשים. גם הקונים וגם המוכרים  משתוקקים להיות צודקים המחזור משקף את מידת מעורבותם הרגשית  בשוק. המחזור מיצג  את הפעילות של עסקאות ומשקיעים . כל יחידה של מחזור מיצגת את פעילותם של שני אנשים הקונה והמוכר.

ישנם סוחרים שמתעלמים מהמחזור הם חושבים שהמחיר מיצג  את כל האינפורמציה הידועה לשוק הם טוענים שאתה מקבל את התמורה בהתאם למחיר ולא למחזור. מקצוענים לעומתם יודעים שהמחזור הוא חלק בלתי נפרד מהמסחר  ומכיל אינפורמציה חיונית.המחיר מיצג את ההסכמה הכללית לגבי השווי והערך , ואילו המחזור מיצג את הרגשות השורות בשוק .

 כאשר יש אי התאמה בין המחזור למחיר דומה הדבר להתנגשות בין לב ההמון לבין מח ההמון ובמקרה של המון תמיד הלב ינצח , תמיד הרגש יגבר על ההגיון ולכן זו הסיבה ששינוים במחזורים בדרך כלל אם לא תמיד מקדימים את המחיר ומי מאיתנו לא רוצה לדעת מה יהיה.

כל שינוי במחיר לוקח כסף ממפסידים ומעביר אותו למרויחים . כאשר המחיר עולה השוורים עושים כסף והדובים מפסידים . כאשר המחיר יורד הדובים מרויחים והשוורים מפסידים. המרויחים מאושרים וחשים  גאווה בצדקתם ואילו המפסידים מרגישים דכאון וכעס, בכל שינוי כיוון של המחיר חצי מהמשתתפים נפגעים , וככל שהמחזור גדל כך גדלה עוצמת הכאב הקימת בשוק.

משקיעים נוהגים עם הפסדים כמו צפרדע עם מים חמים אם תזרוק צפרדע למים רותחים היא תקפוץ מהמים בגלל הכאב הגדול שתחוש אך אם תשים אותה במים פושרים ותחמם את המים לאט תגלה שאפשר לבשל את הצפרדע חיה מבלי שהיא תגיב.

כאשר שינוי מחיר פתאומי מכה במשקיעים הם קופצים מכאב ומממשים את ההפסדים שלהם אותם משקיעים יכולים להיות מאד סבלנים כאשר ההפסדים שלהם גדלים באיטיות. אתה יכול להפסיד הון בשוק שגולש/עולה באיטיות , הפסדים קטנים שנצברים לאיטם להפסד אחד גדול וכל זה בלי תגובה . אבל שינוים חדים גורמים לקטיעת ההפסדים במהירות בגלל פאניקה ועוצמת הכאב , ולאחר שהפאניקה חולפת וכל הידים החלשות שחררו את הסחורה השוק נרגע ומוכן להיפוך .

מגמה יכולה להמשך זמן רב כאשר המחזורים לא גדולים אבל יכולה להשתנות בקלות לאחר פרץ של מחזורים.

מי קונה מסוחר המוכר את פוזיצית הלונג שלו? זה יכול להיות שורטיסט המכסה את השורט או ציד שפלים הקונה כי לדעתו המחיר נמוך מדי והוא יכול להיות המפסידן הבא. מי מוכר לשורטיסט שבא לכסות את השורט שלו? זה יכול להיות  סוחר שהחליט לקחת רווחים וזה יכול להיות שורטיסט שצד שיאים שחושב שהמחיר גבוה מדי ורק העתיד יגיד אם צדק או טעה. כאשר השורטיסטים מוותרים בזמן ראלי למעלה הם קונים לכסות את השוק ודוחפים את השוק גבוה יותר המחירים עולים וגורמים לעוד שורטיסטים לסגור פוזיציות והראלי מזין את עצמו . כאשר השוורים מוכרים את אחזקותיהם בזמן ירידות הם דוחפים את השוק למטה הם גורמים לעוד שוורים למכור והמגמה שוב מזינה את עצמה .מגמה הנמשכת במחזורים קבועים אמורה  להמשך.

מחזור קבוע מצביע  על מפסידנים חדשים שמחליפים את הישנים , מגמה רציפה זקוקה לאספקה קבועה של מפסידנים בדיוק כמו שבוני הפירמידות נזקקו לאספקה קבועה של עבדים. מחזורים נמוכים מצביעים על כך שהאספקה של מפסידנים מתחילה להגמר ולכן המגמה צפויה להתהפך וזה קורה לאחר שהרבה מפסידנים הבינו שהם טעו. התפרצות של מחזורים נותנת גם היא סימן שהמגמה  צפויה להתהפך , היא מצביעה שכמות גדולה של מפסידנים נפלטו מהשוק . אתה מחזיק פוזיציה  מפסידה שכואבת עד לרמת כאב  שאינך מסוגל לסבול יותר את הכאב ואז המגמה מתהפכת ואתה כבר בחוץ וזה קורה מכיוון שרוב החובבנים מגיבים לכאב במידה דומה ובעלי סף כאב דומה ויוצאים מהשוק באותו זמן. מקצוענים סוגרים את הפוזיציות שלהם לפני שזה קורה ואז יושבים ומחכים לנקודת המשבר כדי להכנס שוב.

כאשר המחירים מדשדשים המחזורים נמוכים מכיוון שיש מעט כאב בשוק אנשים מרגישים בנוח עם שינוי מחיר נמוכים ושוק מדשדש יכול להמשך זמן רב. פריצות מאופיינות על ידי גידול דרמטי במחזורים בגלל שמפסידים רצים לסגור פוזיציות . פריצה במחזורים נמוכים מראה על מעורבות רגשית נמוכה ולכן גם מחויבות נמוכה למגמה החדשה , הדבר מצביע על כך שהמחירים צפוים לחזור לרמתם הקודמת.

מחזורים גדלים בזמן ראלי למעלה מראים שיותר קונים ושורטיסטים נשאבים פנימה הקונים מוכנים לקנות אפילו אם הם צריכים לשלם יותר והשורטיסטים מוכנים למכור מחזורים עולים מצביעים שהמפסידנים שיוצא מוחלפים על ידי מפסידנים פוטנציאלים אחרים.

כאשר המחזורים קטנים בזמן ראלי למעלה הדבר מצביע שהשוורים נעשים פחות להוטים והשורטיסטים לא רצים לכסות את ההפסדים שלהם , הדובים האינטליגנטים עזבו מזמן מלווים באותם דובים שלא יכלו לשאת את הכאב . מחזורים קטנים מצביעים על כך שהדלק שהזין את מגמת העליה הולך להגמר והמגמה עומדת להתהפך.

 כאשר המחזורים קטנים בירידות הם מראים שהדובים פחות להוטים למכור שורט והשוורים לא מחפשים לצאת השוורים האינטליגנטים יצאו מזמן מלווים בשוורים שלא יכלו לשאת את הכאב . מחזורים יורדים מראים שהשוורים שנותרו הם בעלי סיבולת כאב גדולה או בעלי כיסים יותר עמוקים או קנו במחירים נמוכים יותר . מחזורים נופלים מצביעים על האזור שבו מגמת הירידה אמורה להסתים ולהתהפך.

 

 

דגשים וכללי מסחר:

 • ככלל אצבע שמתאים גם לעליות וגם לירידות – אם המחזור של היום גבוה מהמחזור של אתמול סביר להניח שהמגמה הקימת תמשך.
 • כלל אצבע נוסף – מחזור גבוה משמעותו שהוא גבוה ב 25% לפחות מהמחזור הממוצע בשבועיים האחרונים , מחזור נמוך משמעותו שהוא נמוך ב 25% לפחות ממחזור הממוצע בשבועיים האחרונים.
 • מחזור גבוה מאשש מגמתיות אם המחיר נושק לשיא חדש והמחזור מגיע לשיא חדש סביר להניח שהמגמה תמשך והשיא החדש ישבר.
 • אם השוק נופל לשפל חדש והמחזור מגיע לשיא חדש סביר להניח שהשפל ישבר .
 • שפל חדש המושג במחזור נמוך מציע נקודת קניה מצוינת.
 • אם המחזור מתכווץ כאשר המגמה ממשיכה סביר להניח שהמגמה צפויה להתהפך.
 • כאשר השוק מגיע לשיא חדש במחזור הנמוך מהמחזור שהושג בשיא הקודם כל הסיכוים שמגמת העליות תתחלף וזו הזדמנות לשורט. טכניקה זו לא עובדת בשפל חדש מכיוון שמגמת ירידה יכולה להיות משולבת במחזורים נמוכים . קימת אמירה בשוק ההון – נדרשים קונים על מנת שמניה תעלה , אבל לרדת היא יכולה בכוחות עצמה.
 • כאשר יש תיקון נגד המגמה – למשל נסיגה בזמן עליה , מחזור עולה כי אנשים מוציאים את הרווחים שלהם , כאשר התיקון ממשיך אבל המחזור מתכווץ הדבר מצביע שלחץ המוכרים פוחת , כאשר המחזורים מתיבשים הדבר מצביע שהתיקון עומד להסתים , ומגמת העליות עומדת להתחדש . הדבר מזהה נקודת קניה מצוינת .
 • בצורה דומה כאשר יש מגמת ירידה וקים תיקון למעלה יבוש המחזורים נקודה מצוינת לכניסה לשורט.
 • אפשר להפעיל את כל כללי המגמה (קוים , תמיכות , התנגדויות ) בעזרת ממוצע המחזור על מנת לקבל תמונה ברורה יותר
 • סטיות שווריות ודוביות בין המחיר למחזור הן נקודות קניה / מכירה אמינות ביותר בעיקר מכיוון שתמיד המחזור מקדים את המחיר

    בהצלחה.

הקורס המקצועי 
השיטה והכלים שלנו שיהפכו אותך למקצוענ/ית במסחר
29 נובמבר 2015
מסחר יומי בשיטת הקרקוף והכלים שלנו יהפכו אותך למקצוען עם הכנסה יומית מכובדת מסחר יומי בשיטת הקרקוף
פרטים נוספים ...
 
 
 
סדנאת מודל מרקט פרופייל ווליום וארגז הכלים שלנו 1 למאי 2016
המודל ששינה את חייהם של אלפי סוחרי יום כלי חובה לסוחר יום מקצועי 
מידע נוסף ...
 
 בונוס כלול
 
פתח/י חשבון מסחר עצמאי בחוזים  openecry.OEC,אופן אי קרי ברוקר
+ ברוקרים מובילים ארה"ב
+ העמלות הכי נמוכות
+ שרות מעולה (בעברית)
 
מידע נוסף ...
 
 
 עקבו אחרינו

קווי תמיכה והתנגדות למסחר יומי מפורסמים בטוויטר

לחצו לבלוג שלנו בגוגל

דברו איתנו בסקייפ

צפו בסרטונים בפייסבוק

 

צפו בסרטונים שלנו ביוטיוב

צפו בסרטונים ב דוט סאב

 

הצטרפו לדף שלנו בפייסבוק

לחצו לבלוג שלנו בקפה דמרקר
 
 
קורס מקצועי למסחר יומי
הצטרפו היום
להרשמה/התענינות
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון *


 


קורס-ניתוח-טכני-למתחילים---חינם

 כתבה בעיתון דמרקר משה בינדר מדריך במקצוע המסחר היומי בחוזים עתידיים

 
לייבסיטי - בניית אתרים