אתר מקצועי מסחר יומי בחוזים עתידיים

 
סדנה למסחר יומי בחוזים עתידיים -הצטרפ/י היום למקצוענים  |  שכר הוגן ב 60 דקות ביום  |  Blog  |  סדנה מקצועית למסחר יומי - כניסה חופשית  |  שיטת מסחר " בר התעייפות "  |  פורומים  |  סדנה מעשית לניתוח ביד אסק  |  מסחר דמו בסיירה - סרטון הדרכה  |  akivas-trades  |  
דף הבית >> מידע לסוחר >> פסיכולוגיה >> פסיכולוגיית המסחר
 

 
רגשות הם אחד הגורמים המשמעותיים ביותר שעמם מתמודד ברוקר בבואו להשקיע. רוב הברוקרים לעולם אינם לומדים כיצד להתמודד איתם באמת. ספרים רבים נכתבו בנושא. למיטב נסיוני, רבים מהם היו סבירים, אך מעולם לא מצאתי ספר שכולל פתרונות מעשיים. בכוונתנו לחלוק עמכם כמה רעיונות שיאפשרו לכם להבין את הרגשות שלכם, וכן מספר פתרונות שיגרמו להם לעבוד בשבילכם, ולא נגדכם.

מהם רגשות?
רגשות הם הדרך של הגוף להגיב למצב ספציפי, לזהות את החוויה כפי שהיא או כפי שהיא צפויה להיות. בסדר, זו לא הגדרה מדעית, אך היא מאפשרת לנו להבין את הרגשות ולשלוט בהם. .

האם התרגשתם פעם במיוחד ממצב שטרם התהווה? בשלב זה, האם יש לכם נטייה לקבל החלטות משוללות הגיון? כשרגשות משתלטים על מישהו, זה בדרך כלל כתוצאה ישירה מאי-הכרה או אי-הבנה של מצב נתון, מה שגורם לו לא פעם לחשוש מהתרחיש הגרוע ביותר.

לדוגמא:
אם הייתם מתבקשים לפסוע על גחלים לוהטות, סביר מאד להניח שהייתם מפחדים לעשות זאת, גם לו היה נאמר לכם שהגחלים לא ישרפו את כפות רגליכם. עדיין הייתם מפחדים להישרף. למעשה, אמונה זו היא הנחה, שהנחתם על סמך הידוע לכם כיום. הנחה זו מקורה באמונה שעור נשרף כשהוא בא במגע עם משטחים חמים, כמו גחלים.
בדוגמא זו, אתם צופים את התרחיש הגרוע ביותר, מה שגורם לכם לפחד. אפילו לפני שגופכם נגע בגחלים, הוא מתחיל להגיב כאילו מדובר בתרחיש מציאותי.
אם אז הייתי אומר לכם שכפות רגליכם לא יישרפו וכי מיליון איש כבר עשו זאת לפניכם בלא להישרף, הפחד שלכם היה פוחת, כיוון שהמרכיב הבלתי-נודע מתחיל להעלם. אולם הפחד עדיין שם, בגלל שהעובדה החדשה טרם הוכחה לכם. לו הייתם רואים במו עיניכם מיליון איש עושים זאת, הפחד שלכם היה נעלם לגמרי, תחושת הוודאות היתה גוברת וההנחות המוקדמות שלכם היו מוחלפות באמונות חדשות ומוכחות, כלומר, שגחלים לוהטים לא ישרפו את כפות הרגליים שלכם. כעת כשאתם בטוחים שלא תישרפו, אינכם מפחדים עוד.
בתחילה, היתה לכם נטייה לחשוב על התרחיש הגרוע ביותר, ומרגע שנוצרו פרדיגמות חדשות, יכולתם להשתחרר מהפחדים שחוויתם בתחילה ולהמירם בוודאות או באמונות חדשות שהתגבשו כשראיתם במו עיניכם מיליון איש פוסעים על גחלים בלא להישרף.

איך כל זה עוזר לברוקר?
אם תעיינו בדוגמא, תראו כי הפחד והחרדה התפוגגו עם התחזקות הוודאות והחלפת האמונות הישנות בחדשות. בתחילה נאמר לכם כי הליכה על גחלים לוהטים לא תשרוף אתכם, ולאחר מכן נאמר לכם שאנשים רבים כבר עשו זאת בלא שנשרפו כפות רגליהם. כל עובדה התחילה לערער את אמונותיכם בהדרגה. לבסוף, הצלחתם להתרשם מכך במו עיניכם, דבר ששם קץ סופי לפחד. הפחד נעלם בגלל שהחלל השחור והמפחיד את הבלתי-נודע והתרחיש הגרוע ביותר הוחלף בתוצאה סופית ודאית (הליכה על גחלים לוהטים לא תשרוף אתכם).איך זה קשור למסחר בבורסה?
הקשר למסחר פשוט. רוב הסוחרים מקבלים החלטות סחר גרועות בגלל רגשותיהם. לפיכך, אם אפשר להוציא את הרגש מחוץ למשוואה, ניתן לשפר את התוצאות. פעמים רבות, לאחר שברוקר נכנע לרגשותיו ומפסיד כסף, הוא נהיה מתוסכל מכך שרגשותיו השתלטו עליו ומקבל החלטות המבוססות על פחד ולא על המתרחש במציאות.
ברוקרים חווים בעיקר רגשות של חוסר ודאות. האם ביצעתם פעם פעולה בבורסה בלי לדעת מהי נקודת היציאה או מהי רמת הסיכון שלכם? האם ביצעתם פעם פעולה בבורסה בלי לדעת היכן אתם מתכוונים למכור? האם ביצעתם פעם פעולה בבורסה וראיתם איך אתם מפסידים כסף מייד, אך לא ידעתם מה לעשות? אם כן, הרי שאלו הפעמים בהן הרגש עלול להשתלט.
כדי למחוק את הרגשות מהמשוואה, הברוקר צריך לחזק את תחושת הוודאות שלו. כיצד ניתן לעשות זאת? הוודאות מקורה בהבנת הכלים בהם נעשה שימוש, תוך הכרת סיכויי הצלחתם והבאה בחשבון של הסיכון. אם תחברו את הגורמים הללו זה לזה תקבלו את מה שאנו מכנים שיטת סחר.שיטת סחר פירושה פחות רגש
אם ברוקר יוצר שיטת סחר המגבילה את רמת הסיכון שלו ומבין כיצד ליישמה, אזי הוא יכול להוציא את הרגשות שלו מכלל חשבון. אם אין לו שיטה שהוא מבין או מאמין בה, סכנת הכשלון הולכת להיות גבוהה, כיוון שרגשותיו ייצאו מכלל שליטה. לכן אנו מדגישים עד כמה חיוני הדבר ליצור שיטת סחר נאותה, לפני שמשקיעים בשוק המניות.

+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים